Borealis – Kiekvienas pokytis prasideda nuo pirmojo žingsnio ir drąsos jį žengti

01/11/2022

Asmeninės savybės, tokios kaip darbštumas, pareigos jausmas, aktyvumas ir atkaklumas, yra tarsi kokybės ženklai. Vyrų sveikatos mėnesio proga kalbėjomės su Borealis generaliniu direktoriumi ir buvusiu geriausiu slidininku Timo Simonlatseriu, kuris, remdamasis asmenine patirtimi, ragina nenuvertinti savo vertingų savybių, o lavinti gebėjimą įsiklausyti į savo kūną ir reaguoti į pokyčius.

Straipsnis publikuotas žurnale “Jooksja” (2022 m. lapkritis). Tekstas: Tekstas: Karmen Kaukver. Nuotraukos: Autorė: EADSE, privati kolekcija.

Su Timo susitinkame biure, iš kurio atsiveria nuostabus vaizdas į Ülemiste mieste esantį Borealis, kur galima išbandyti masažo kėdes, kurios dėl pažangiausių technologijų tikroviškai imituoja masažuotojo rankų judesius ir leidžia atsipalaiduoti nuo kasdienio streso bei atsigauti po treniruočių. Prieš pradėdamas savo verslą, Timo daugelį metų užsiėmė aukščiausio lygio sportu, ypač slidinėjimu, ir net atstovavo Estijai pasaulio čempionate ir Vankuverio žiemos olimpinėse žaidynėse.

Borealis - Kiekvienas pokytis prasideda nuo pirmojo žingsnio ir drąsos jį žengti Borealis 2014 sugis viimane Ramsau laager veeb

2015 m. baigėte sportinę karjerą. Kiek vis dar sportuojate?

Vis dar sportuoju dėl sveikatos, bet tai būna chaotiška. Geros savijautos jausmas verčia mane pastebėti fizinį ir psichinį poveikį, jei praleidžiu savaitę ar net kelias, todėl vis dar kviečia grįžti į trasą. Žiemą mėgstu slidinėti, kartais važinėju riedučiais arba žaidžiu ledo ritulį. Vasarą, be kitų užsiėmimų, būtinai važinėju dviračiu ir plaukioju baidarėmis arba keliauju su kuprine.

Kaip patekote į sportą ir vyrų komandą?

Mokykloje buvau aktyvus, o kūno kultūra buvo viena mėgstamiausių mano pamokų, nes joje galėjau būti nestandartinis, bėgioti, šokinėti ir daryti viską, ką norėjau. Netoli mano namų Tamsalu mieste legendinis slidinėjimo treneris Arvo Orupöldas pradėjo treniruoti vaikus. Toje grupėje žaidėme daug fiziškai aktyvių žaidimų, turėjome draugų ir jautėme priklausomybę, o tai mane paskatino pradėti sportuoti. Atėjus žiemai, pradėjome slidinėti. Vienu metu supratau, kad man tai gerai sekasi. Žiemos stovyklos Šiaurės Suomijoje ir Austrijoje suteikė galimybę atitrūkti nuo mokyklinės rutinos.

Mano treneris Arvo Orupöldas patyrė insultą ir nebegalėjo manęs treniruoti. Po kurio laiko, 2006 m., jis mirė. Man tai buvo sunkūs metai, nukentėjo mano rezultatai. Mati Alaveris, kuris pastebėjo mano potencialą, paskatino mane pasirinkti: ar labiau atsiduoti sportui, ar gyventi įprastą gyvenimą. Jis pasiūlė man galimybę treniruotis su vyrų A komanda, ir aš sutikau. Taip atsidaviau aukščiausio lygio sportui labiau nei anksčiau, o mano ekonomikos studijos Tartu universitete sustojo.

Kas jums paauglystėje patiko sporto stovyklose ir išvykose, o kas kėlė sunkumų?

Aukščiausio lygio sportas užėmė daug laiko, bet taip pat suteikė daugybę nuotykių. Man labai patiko geografija, žemėlapiai ir įvairių pasaulio vietų tyrinėjimas. Slidinėjimas praplėtė mano akiratį ir suteikė galimybę keliauti. Tačiau psichologiškai buvo sunku suspėti atlikti mokyklinius darbus. Mano pažymiai buvo geri, bet galvoje nuolat kirbėjo slogus jausmas, ar padariau viską, kas būtina. Kartais kildavo baimė, kad pavėluosiu ką nors pradėti. Visą laiką buvo didelis skubėjimas, kuris, deja, šiais laikais, atrodo, yra visur.

Kas jus privertė atsisakyti elitinio sporto?

Tai buvo gana įdomi kelionė. 2011 m. prisijungiau prie gynybos pajėgų ir dirbau sporto grupėje štabo ir ryšių batalione. Tai turėjo teigiamos įtakos, ir tie metai man buvo labai stabilūs. Tačiau po tarnybos gynybos pajėgose mano noras tobulėti buvo toks stiprus, kad per daug stūmiau save ir galiausiai patyriau sunkią nugaros traumą, dėl kurios negalėjau treniruotis.

Vienu metu jaučiausi nusivylęs sistema, nes, nepaisant ilgamečių treniruočių, turėjau pats ieškoti pagalbos dėl traumos. Paramos tinklas buvo nepilnavertis. Laimei, Mati Alaver vis dėlto padėjo man rasti anesteziologą, kuris uždegimą ir skausmą palengvino epiduralais. Tačiau dėl traumos 2014-ieji man buvo sunkūs metai. Nebuvau įtrauktas į nacionalinę rinktinę ir nepatekau į Sočio žiemos olimpines žaidynes.

Noras tęsti treniruotes buvo stiprus, nes buvau geriausiais savo, kaip slidinėjimo sportininko, metais. 2015 m. tęsiau treniruotes su Aivaru Rehemaa, vadovaujamas Anatolijaus Šmiguno. Sunkiai treniravausi, bet rudenį pajutau, kad kažkas negerai. Buvau visiškai išsekęs ir tuščias. Pareigos jausmas neleido man atšaukti stovyklų. Juk buvau už rinktinės ribų, todėl rėmėjų turėjau rasti pats. Nedrįsau ilsėtis, nes stovykloje buvau už rėmėjų pinigus.

Tada susirgau rimtu vidurinės ausies uždegimu, ir, nors bandžiau antibiotikus, mano kraujo tyrimai rodė prastus rezultatus, o kepenų rodikliai rodė persitreniravimą. Savaitės atostogos nepadėjo. Atsirado rimtesnių problemų, nes man buvo diagnozuota autoimuninė liga – hipotirozė. Tapau silpna, ėjimas laiptais vargino, rytais sunkiai atsibusdavau, o kojos nuolat buvo pilnos pieno rūgšties. Pajutau dusulį, prasidėjo psichologinės problemos, tokios kaip skausmai krūtinėje ir pasunkėjęs kvėpavimas.

Išmokau pamoką, kad neklausiau savo kūno ir peržengiau savo galimybių ribas. Sužlugdžiau save, o mano imuninė sistema pasidavė. Buvau per daug reiklus sau ir pernelyg sąžiningas. Skydliaukės liga paveikė mano smegenų cheminę sudėtį, todėl ėmiau kovoti su psichikos sveikatos problemomis. Iš niekur nieko patirdavau panikos priepuolius, kai širdis plakdavo 180 dūžių per minutę greičiu, kelis kartus net iškviečiau greitąją pagalbą. Man buvo paskirtas antidepresantų kursas, kuris laikinai padėjo. Nors pripažįstu jų naudingumą, daugiau jų nevartojau, nors problemos kelis kartus atsinaujino. Dabar bandau rasti kitų būdų, kaip susidoroti su šiais iššūkiais ir juos įveikti.

Borealis - Kiekvienas pokytis prasideda nuo pirmojo žingsnio ir drąsos jį žengti Borealis Nuuksio IV veebi

Iš ko galite sulaukti pagalbos ar palaikymo?

Geriausias signalo imtuvas, padedantis suprasti savo poreikius ir rasti palengvėjimą, yra jūsų kūnas. Jei galite jo klausytis, turite visą reikiamą informaciją. Tačiau norint iš tiesų įsiklausyti, reikia būti dabarties akimirkoje. Dažnai būna taip, kad susimąstome apie praeitį arba užsiimame ateitimi, todėl sunku visiškai būti dabartyje. Iššūkis – atsidurti centre, kur galite būti iš tikrųjų esantys ir dėmesingi.

Vakare apmąstydamas savo dieną dažnai pastebiu, kad ji buvo labai įtempta ir kupina įvairios veiklos. Mano iššūkis – sulėtinti tempą ir labiau būti šalia. Kartais pagaunu save svarstant apie ateities ambicijas arba persekiojamą praeities įvykių, dėl to per daug veikiu ir jaučiuosi prislėgtas.

Man labai padėjo išlaisvinantis kvėpavimas. Stebiuosi, kodėl jo neatradau per savo sportinę karjerą. Sportuodami įsitempdavome, kvėpuodavome ir dūsaudavome, tačiau išlaisvinantis kvėpavimas suteikia kitokią patirtį. Jis pripildo kūną energijos ir suteikia palaimos, tylos ir buvimo jausmą. Per varžybas ir pervargimo akimirkomis mūsų kūnai pereina į kovos arba bėgimo režimą. Todėl labai svarbu sąmoningai ir ramiai užsiimti veikla, leidžiant kūnui 80 % laiko pailsėti ir virškinti, o tai labai naudinga kvėpavimui, virškinimui ir atsigavimui.

Jau daug metų dirbate šiame versle ir vadovaujate “Borealis Estonia”. Kaip pradėjote verslą?

Mano verslumo kelionė prasidėjo dar mokyklos laikais, tačiau esminis pokytis įvyko 2015 m., kai patyriau fizinį žlugimą sporto srityje. Pajutau gilią gėdą, kad visus nuvyliau ir sugniuždžiau save, todėl nutraukiau savo sportinę karjerą. Priėmiau sprendimą visą iš sporto išlaisvintą energiją ir laiką nukreipti į verslą.

Mano misija – prisidėti prie Estijos žmonių sveikatos sąmoningumo ugdymo, pirmiausia per prevenciją. Dažnai asmenys sveikatos problemomis pradeda domėtis tik po nelaimingo atsitikimo, ligos ar traumos, atsiradusios dėl pervargimo, ilgų priverstinių padėčių ar pervargimo. Masažo kėdės gali padėti užkirsti kelią tokioms problemoms, todėl džiaugiuosi, kad darbdaviai vis dažniau pripažįsta, kaip svarbu savo darbuotojams suteikti kokybiškas poilsio pertraukėles bendrai gerovei palaikyti.

Kokią įtaką jūsų sportinė karjera padarė jums kaip įmonės vadovui?

Sportininkai yra žinomi dėl savo stiprios darbo etikos ir atsidavimo, tačiau, norint išvengti perdegimo, jiems reikia veiksmingo valdymo. Deja, patekau į spąstus, kai visą savo laiką ir energiją skyriau verslui, nesuteikdamas sau laiko atsigauti po ligos. 2019 m. mirė mano tėvas, ir aš išgyvenau gedulo laikotarpį, kuris pastūmėjo mane prie psichinio žlugimo ribos. Būtent tada pagaliau supratau, kad gyvenime negali turėti visko. Pradėjau skirti dėmesį saviugdai, įtraukdama tokias praktikas kaip kvėpavimas, meditacija ir joga. Taip pat įsitraukiau į mokymąsi iš knygų ir vaizdo mokymų.

Sporte treniruotės yra gana paprastos, o tikslai, poilsis ir miegas yra esminės treniruočių plano dalys. Versle, priešingai, visada yra daugiau užduočių, neįgyvendintų tikslų ir neatidėliotinų terminų, o tai gali įtempti nervų sistemą. Dabar, kai įmonėje pasiekiamas tikslas arba įvykdoma užduotis, sąmoningai stengiuosi sustoti ir pasimėgauti tuo teigiamu jausmu. Taip pat supratau, kad mano skubėjimas ir entuziazmas gali netyčia sukelti spaudimą darbuotojams, todėl stebiu save ir juos, kad išvengčiau nereikalingo streso.

Borealis - Kiekvienas pokytis prasideda nuo pirmojo žingsnio ir drąsos jį žengti Borealis 2021 Riia kontor showroom II

Ką norėtumėte pridurti pabaigai?

Apibendrindamas norėčiau pasakyti, kad asmeniškai patyriau tiek fizinį, tiek psichologinį žlugimą ir toliau nešioju daugybės dalykų naštą. Viena reikšminga klaida, kurią padariau pradžioje, buvo aukos vaidmens prisiėmimas. Mane užvaldė gėdos ir kaltės jausmai, privertę manyti, kad mano emocijos yra nekontroliuojamos ir nesusijusios su mano veiksmais. Aukos vaidmens prisiėmimas žymi pavojingos žemyn besileidžiančios spiralės pradžią. Norint to išvengti, labai svarbu sukaupti drąsą pripažinti situaciją ir kreiptis paramos į artimuosius, draugus, psichologus ar koučerius – asmenis, kurie gali įsitraukti į gilius pokalbius ir padėti mums įveikti iššūkius.

Menkavertiškumo ir gėdos jausmai gali mus įstumti į žemyn besileidžiančią spiralę ir paskatinti savidestruktyvų elgesį. Tai įveikti pradedame nuo drąsos žengti pirmą žingsnį teigiamų pokyčių link, vedančių į transformaciją ir išsilaisvinimą.

Tau taip pat gali patikti